Definicje usługi cyfrowej/ towaru z elementami cyfrowymi/ treści cyfrowej.
Od 1.01.2023 r. do polskiego porządku prawnego zostaną wprowadzone definicje:
- usługi cyfrowej – usługa pozwalającą konsumentowi na:
a) wytwarzanie, przetwarzanie, przechowywanie lub dostęp do danych w postaci cyfrowej,
b) wspólne korzystanie z danych w postaci cyfrowej, które zostały przesłane lub wytworzone przez konsumenta lub innych użytkowników tej usługi,
c) inne formy interakcji za pomocą danych w postaci cyfrowej.
- towaru z elementami cyfrowymi – towar zawierający treść cyfrową lub usługę cyfrową lub z nimi połączony w taki sposób, że brak treści cyfrowej lub usługi cyfrowej uniemożliwiłby jego prawidłowe funkcjonowanie.
- treści cyfrowej – dane wytwarzane i dostarczane w postaci cyfrowej.
Newsletter – biuletyn informacyjny w formie elektronicznej służący do stałej komunikacji z klientami zapisanymi do listy mailingowej. Newsletter informuje o nowościach, ofertach czy planowanych zmianach. To nic innego jak treść cyfrowa. W związku z powyższym osoby wysyłające newsletter powinni wprowadzić „regulamin newslettera”.
Dostarczenie treści cyfrowej lub usługi cyfrowej.
Usługa cyfrowa/ treść cyfrowa powinny być dostarczone:
- niezwłocznie chyba że strony uzgodniły inny termin,
- dostarczenie = uzyskanie dostępu do treści cyfrowej lub pobranie treści cyfrowej (konsument lub urządzenie fizyczne/wirtualne mają dostęp),
- treść/ usługa musi być zgodna z umową (tj. zgodne z umową pozostaje m.in. opis, rodzaj, ilość, jakość, kompletność, funkcjonalność, kompatybilność, interoperacyjność oraz dostępność wsparcia technicznego i aktualizacji; przydatność do szczególnego celu, do którego są potrzebne konsumentowi, o którym konsument powiadomił przedsiębiorcę najpóźniej w momencie zawarcia umowy i który przedsiębiorca zaakceptował, być dostarczane z akcesoriami i instrukcjami, których dostarczenia konsument może rozsądnie oczekiwać, być zgodne z wersją próbną lub zapowiedzią, które zostały udostępnione konsumentowi przez przedsiębiorcę przed zawarciem umowy).
Niezgodność z umową treści cyfrowej/ usługi cyfrowej.
Żądanie konsumenta:
- W przypadku niezgodności treści cyfrowej lub usługi cyfrowej z umową konsument może żądać doprowadzenia do zgodności z umową. (POZIOM 1)
Odmowa przedsiębiorcy
- Przedsiębiorca może odmówić doprowadzenia do zgodności z umową w sytuacji w której doprowadzenie wybrane przez konsumenta jest niemożliwe/ wymaga nadmiernych kosztów.
Wyliczenie kosztów
- Przy ocenie nadmierności kosztów dla przedsiębiorcy uwzględnia się wszelkie okoliczności sprawy, w szczególności znaczenie braku zgodności treści cyfrowej lub usługi cyfrowej z umową oraz wartość treści cyfrowej lub usługi cyfrowej zgodnych z umową.
Czas i koszt doprowadzenia do zgodności z umową
- Przedsiębiorca doprowadza treść cyfrową lub usługę cyfrową do zgodności z umową w rozsądnym czasie od chwili, w której przedsiębiorca został poinformowany przez konsumenta o braku zgodności z umową, i bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta, uwzględniając ich charakter oraz cel, w jakim są wykorzystywane. Koszty doprowadzenia treści cyfrowej lub usługi cyfrowej do zgodności z umową ponosi przedsiębiorca.
Odstąpienie od umowy/ obniżenie ceny
- Konsument może odstąpić od umowy albo żądać obniżenia ceny treści cyfrowej/ usługi cyfrowej w sytuacji w której m.in. doprowadzenie do zgodności treści cyfrowej lub usługi cyfrowej z umową jest niemożliwe albo wymaga nadmiernych kosztów. (POZIOM II).
Ważne: Przedsiębiorca nie odpowiada za brak zgodności, jeśli konsument został poinformowany najpóźniej w chwili zawarcia umowy, że treść cyfrowa/ usługa cyfrowa pewnych cech nie ma i odbiega od zgodności. Konsument musi to również wyraźnie i odrębnie zaakceptować.
Podsumowując, chcesz wysyłać newsletter od 01.01.2023 r. zgodnie z prawem musisz posiadać regulamin w którym określisz:
– definicję „treści cyfrowej”,
– opis procesu zapisu do newslettera – zawarcia umowy (nie można zapomnieć o mechanizmie double opt-in),
– w jaki sposób można wypisać się z newslettera,
– w jaki sposób i w jakim terminie można odstąpić od umowy,
– co dzieje się w przypadku gdy ktoś wypisze się z newslettera,
– w jaki sposób można zapisać się do newslettera odpłatnie,
– wskazać minimalne wymagania techniczne żeby można było korzystać w newslettera,
– informacje dotyczące przetwarzania danych,
– jak wygląda kwestia reklamacji oraz odstąpienia od umowy.
Dodatkowo, warto opracować procedurę rozpatrywania reklamacji oraz odstąpień od umowy.