Platformy subskrypcyjne zyskują na popularności. Coraz częściej przedsiębiorcy umożliwiają dostęp do swoich newsletterów, platform do nauki języków obcych, biznesu w ramach miesięcznych/ rocznych abonamentów.
Wyobraźmy sobie następującą sytuację:
Pan Jan oferuje darmowy dostęp do platformy nauki malarstwa przez okres 14 dni. Jeśli użytkownik nie zrezygnuje z korzystania z platformy w tym okresie (nie rozwiąże umowy) abonament ulega przedłużeniu na rok i staje się odpłatny.
W regulaminie Pan Jan poinformował, że w po upływie 14 dni okresu próbnego abonament jest płatny, oraz że użytkownikowi przysługuje 14 dniowy termin na odstąpienie od umowy. Brak jest wskazania w regulaminie od kiedy ten termin 14 dniowy liczyć: czy od momentu rozpoczęcia okresu próbnego, czy może od momentu kiedy użytkownik zaczął korzystać z płatnych usług. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta użytkownik ma 14 dni na odstąpienie od umowy licząc od moment jej zawarcia.
Powyższy temat wzbudził tyle wątpliwości, że Austriacki Sąd Najwyższy, rozpoznający skargę rewizyjną, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie w tym zakresie wykładni dyrektywy w sprawie praw konsumentów.
Trybunał (Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-565/22 ) odpowiedział, że: „wykonanie przysługującego konsumentowi prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, w odniesieniu do abonamentu przewidującego bezpłatny okres próbny, który to abonament podlega w braku rozwiązania umowy automatycznemu przedłużeniu, jest co do zasady gwarantowane tylko jeden raz.
Niemniej, jeżeli w chwili zamawiania konsument nie został poinformowany w sposób jasny, zrozumiały i dokładny, że po upływie bezpłatnego okresu próbnego, abonament stanie się odpłatny, po upływie tego okresu próbnego powinien on mieć możliwość ponownego skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy”.
Mając na uwadze powyższe, w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji, z regulaminów platform powinno wynikać m.in:
Powyższe oznacza, że jeżeli nie powiadomicie konsumenta o prawie odstąpienia od umowy to może on korzystać z dostarczanych przez Was materiałów, a po 12 miesiącach odstąpić od umowy. Tym samym Wy będziecie zobowiązani niezwłocznie zwrócić mu pieniądze za opłacany abonament przez 12 miesięcy, konsument za darmo, przez rok będzie korzystał z Waszych materiałów.
W celu uniknięcia problemów – sprawdźcie swoje regulaminy!