Ochrona sygnalistów to temat, który w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu w polskim i europejskim systemie prawnym. Wprowadzenie ustawy o ochronie sygnalistów nakłada na przedsiębiorstwa nowe obowiązki związane z tworzeniem wewnętrznych procedur umożliwiających zgłaszanie nieprawidłowości. Ale czy obowiązek ten dotyczy także małych firm, zatrudniających mniej niż 50 pracowników?
Próg 50 pracowników, nie ma zastosowania do podmiotów wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937.
Oznacza to, że do wdrożenia wewnętrznych procedur pomimo niezatrudniania 50 osób będą zobowiązane podmioty takie jak:
Jeśli Twoja firma zatrudnia mniej niż 50 osób, ale działa w jednym z wymienionych wyżej sektorów lub jest częścią większej grupy kapitałowej, warto dokładnie przeanalizować przepisy i rozważyć wdrożenie odpowiednich procedur.
W tym miejscu należy wskazać, że próg 50 osób dotyczy jedynie wprowadzenia wewnętrznych procedur umożliwiających zgłaszanie nieprawidłowości. Oznacza, to że w stosunku do przedsiębiorstw nieposiadających wewnętrznych procedur sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznie albo ujawnić je publicznie.
Ostatnio dostałam pytanie od swojego klienta, czy w sytuacji w której stale współpracuje z 45 osobami i nie wyklucza powiększenia zespołu to powinien wdrożyć wewnętrzne procedury dotyczące ochrony sygnalistów już we wrześniu. Nie ma takiej konieczności ale dobrze już zacząć przygotowywać organizację do stosowania nowych procedur. Od tych obowiązków w przyszłości przedsiębiorca nie ucieknie.
Podsumowując, nawet jeśli przepisy nie narzucają bezpośredniego obowiązku, wdrożenie takich procedur może przynieść wiele korzyści: