Według danych Komendy Głównej Policji przez pierwsze sześć miesięcy 2023 roku policjanci zatrzymali 47 235 nietrzeźwych kierujących.
Bardzo często do kancelarii przychodzą osoby, które wypiły „dwa piwa poprzedniego wieczoru”, „lampkę wina, może trzy do kolacji”, a następnego dnia rano zdecydowały się kierować samochodem. Ogromnym zaskoczeniem było dla nich kiedy podczas rutynowej kontroli drogowej okazało się, że są w stanie nietrzeźwości i zaistniała konieczność zabrania prawa jazdy.
Wtedy najczęściej pada pytanie „na ile?
Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo, sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy niż 3 lata.
Trzy lata szczególnie dla osób, które np. codziennie dojeżdżają samochodem do pracy, wożą dzieci do szkoły to wieczność …… dlatego w takich przypadkach warto wnosić o warunkowe umorzenie postępowania.
Zgodnie z art. 66 § 1 KK sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
W tym miejscu podkreślić należy że nie ma określonej ilości promili, której przekroczenie uniemożliwiałoby warunkowe umorzenie postępowania. Powyższe potwierdza wyrok Sądu Rejonowego w Toruniu – II Wydział Karny z dnia 19 kwietnia 2016 r. sygn.. akt: II K 259/16 gdzie w uzasadnieniu wprost zostało wskazane, że „wprawdzie z uzyskanych badań wynika, że oskarżony wyraźnie przekroczył granicę stanu nietrzeźwości, jednak podejmując powyższe rozstrzygnięcie Sąd wziął pod uwagę kilka istotnych okoliczności. Przede wszystkim należało uwzględnić postawę sprawcy, który przyznał, że jest mu wstyd i wyraził skruchę z powodu tego, co się wydarzyło. Na niższy stopień społecznej szkodliwości czynu wpływa również fakt, że oskarżony prowadził pojazd po drodze publicznej o późnej porze, gdy zagrożenie dla bezpieczeństwa w komunikacji jest zazwyczaj najmniejsze”. Sąd Rejonowy warunkowo umorzył postępowanie pomimo tego, iż oskarżony miał w momencie popełnienia czynu 0,89 mg/dm3 (1,78 promila). Sąd SR w Olkuszu, w sprawie o sygn. akt: II K 330/22 umorzył postępowanie w stosunku do oskarżonego, który znajdował się w stanie nietrzeźwości o stężeniu 2,41 promila.
„W wypadku skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w sytuacji popełnienia takiego przestępstwa przez sprawcę będącego w stanie nietrzeźwości, orzeczenie środka karnego określonego w art. 39 pkt 3 KK jest obligatoryjne (art. 42 § 2 KK), o tyle w razie warunkowego umorzenia postępowania staje się on środkiem o charakterze fakultatywnym (art. 67 § 3 KK). Co więcej, jednoznaczna treść tego ostatniego przepisu nie pozostawia wątpliwości, że w istotny sposób ulegają też modyfikacji granice, w jakich powyższy środek może zostać orzeczony. I tak w wypadku skazania w warunkach, o jakich mowa w art. 42 § 2 KK zakaz określony w art. 39 pkt 3 KK orzeka się w wymiarze od lat 3 do lat 15, natomiast w sytuacji warunkowego umorzenia postępowania orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów możliwe jest wyłącznie w granicach od roku do 2 lat (art. 67 § 3 KK w zw. z art. 43 § 1 KK)”. (III KK 776/18 – wyrok SN – Izba Karna z dnia 08-01-2019).
Podsumowując, w sytuacji warunkowego umorzenia postępowania sąd może orzec karę roku zakazu prowadzenia pojazdów. Dlaczego oprócz długiego okresu oczekiwania na zwrot prawa jazdy jest to istotne dla kierowców? W przypadku odebrania uprawnień na okres dłuższy niż 12 miesięcy konieczne będzie ponowne zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy, zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej.
Tym samym warto walczyć o warunkowe umorzenie postępowania.