Założenie działalności gospodarczej przez osobę z Ukrainy po wejściu w życie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 r. poz. 2354 oraz z 2022 r.poz. 91 i 583), mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy, pod warunkiem, że uzyskali numer PESEL.
Co należy zrobić aby zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce?
Wniosek można złożyć w urzędzie gminy lub miasta, wysłać go pocztą (w takim przypadku powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza). lub złożyć online (https://www.biznes.gov.pl/pl, klikając ”Zarejestruj firmę”, dokument należy podpisać profilem zaufanym)
Przed rozpoczęciem wypełnienia wniosku należy przygotować niezbędne dane tj:
Co można załatwić wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG?
Czy osoba z Ukrainy może otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Tak, pod warunkiem, że zarejestruje się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy, a następnie złoży wniosek o dotacje w PUP-ie czy innym urzędzie, z programu którego będzie chciała otrzymać dotację.
Należy jednak szczegółowo przeanalizować wszelkie kryteria, które osoba starająca się o dotację powinna spełniać np. prowadzenie działalności gospodarczej minimum przez rok + 1 miesiąc, wskazanie poręczyciela.
Nielegalny pobyt, a działalność gospodarcza
W przypadku gdy pobyt przedsiębiorcy – obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przestanie być legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, przedsiębiorca podlega wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykreślenie następuje z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki.