Zgodnie z art. 6718 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, w brzmieniu obowiązującym od 7 kwietnia 2023 r. praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna). Tym samym ustawodawca wprowadza do kodeksu pracy kompleksową regulację dotyczącą pracy zdalnej.
W tym miejscu należy podkreślić, że wprowadzenie pracy zdalnej w zakładzie pracy, zgoda na jej wykonywanie nie jest jednak obowiązkiem i pracodawca, który nie widzi takiej potrzeby w swoim zakładzie pracy, rodzaj pracy nie pozwala na jej wykonywanie zdalnie, nie musi wprowadzać modelu pracy zdalnej.
Na mocy art. 6733 Kodeksu pracy, praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym – limit ten jest niezależny od wielkości etatu. Warto przy tym podkreślić, że okazjonalna praca zdalna, to nie urlop na żądanie, wobec czego pracodawca musi wyrazić na nią zgodę.
Pracodawca, w zakładzie którego nie zostanie wprowadzony system pracy zdalnej nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy zdalnej ani innej dokumentacji z tym związanej.
Zgodnie z wprowadzanymi do Kodeksu pracy zmianami pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika tj. rodzica dziecka niepełnosprawnego, pracownicy w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, a także pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, o wykonywanie pracy zdalnej, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Odmowa pracy zdalnej dla takiego pracownika musi zostać uzasadniona i przekazana pracownikowi w formie pisemnej/elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o pracę zdalną.
Podsumowując, nie w każdym zakładzie pracy musi zostać wprowadzona możliwość pracy zdalnej. A co za tym idzie, nie każdy pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia dokumentacji związanej z pracą zdalną.